• NewMed
  • Own (autologous) bone marrow stem cells transplantation here
  • Cord blood stem cells transplantation here
  • Brother or sister Cord blood stem cells transplantation here
  • трансплантация собственных стволовых клеток костного мозга здесь
  • трансплантация стволовых клеток собственной пуповинной крови здесь
  • трансплантация стволовых клеток пуповинной крови родственника здесь
  • Az edzőgépek csábítása

    Azt mondják a változatosság az élet sava-borsa.  Az ellenállásos tréning világában azonban ezt a régi közhelyet ürügyként használják arra, hogy elkerüljék a gyakorlatban jól bevált, elemi súlyzós gyakorlatok elsajátítását. Pedig az egy és kétkezes súlyzókkal végzett összetett gyakorlatok máig a leghatékonyabb módját jelentik az izmok növelésének és megerősítésének. Az elemi szabad súlyos gyakorlatok jelentik az alapot, amelyre minden ellenállásos edzésnek épülnie kell.

    A legtöbb fitneszőrült mégis abban a tévhitben ringatja magát, hogy az elemi szabad súlyos gyakorlatokat utánzó gépek éppen olyan hatékonyak, mint maguk a szabad súlyos gyakorlatok, amelyeket majmolnak. Ez az izomnövelés egyik legelterjedtebb mítosza. Egy egész sereg élettani oka van annak, hogy a szabad súlyok miért múlják felül a gépeket. Először is, az emberi testnek keményebben – sokkal keményebben kell dolgoznia, hogy egy egy  – vagy kétkezes súlyzót a kívánt  motoros pályán tartson. A szabad súlyok arra kényszerítenek, hogy magad vájd ki térben és időben az ismétlések pályáját. A gépek kiküszöbölik azt, amit én a feszültség harmadik dimenziójának hívok: az oldalirányú ellenállás kontrollját. A gépek feleslegessé teszik, hogy izomerővel kelljen stabilizálnod a feszültség harmadik dimenzióját, ami 20-30%-kal csökkenti az edzés eredményességét. Bár az erőfeszítés látszólag azonos, ez a rendkívül lényeges különbség ( az izmok stabilizáló feladatának kiküszöbölése ) teljesen eltérő eredményt ad. Az utánzó gépek előre rögzítik a pályát, így neked csak annyi a dolgod, hogy az ellenállást (a súlyt) felfelé vagy lefelé mozgasd – oldalirányú szabályozásra nincs szükség.

    Csakhogy ha izomépítésről van szó, a súly pályán tartása érdekében kifejtett erőfeszítés jó dolog. Amennyiben az izomtömeg növelése és az izmok megerősítése a cél, a könnyebb nem jobb. Ezért győzik le a szabad súlyok minden alkalommal a gépeket. A géppel végrehajtott ismétlések azért tűnnek olyan simának, egyszerűnek és könnyűnek, mert valóban azok! A tényleges terhelés valójában kevesebb, mint ami a reklámban áll – köszönd a modern technikának, a kiváló mérnöki tervezésnek. Amikor a súly egy szuperhatékony golyóscsapágyas sínen mozog, a rendelkezésre álló erődet és energiádat 100 százalékban a súly tologatásra vagy húzogatásra fordíthatod. Semmiféle erőfeszítés nem szükséges ahhoz, hogy urald a zavaró oldalirányú kilengést és így minden sokkal könnyebbé válik.

    Az ellenállásos tréning esetében a könnyebb nem jobb. Az optimális ellenállás durva és kemény és nehéz! Ha nem lenne semmilyen különbség, akkor természetesen a gépek lennének a nyerők: nem lenne semmi felhajtás, rendetlenség, kellemetlenség, kínlódás a tárcsák felrakásával és leszedésével, nem lenne szükség segítőkre, nem lenne veszély. Olyan biztonságos lenne az egész, mint meleg tejet inni. Tény, hogy a drága gépek gondoskodnak az ember biztonságáról, a félénk civilek pedig leginkább a sérülésveszélytől tartanak. De ha a biztonság a legnagyobb gondod, akkor talán hasznosabb lenne tekézéssel vagy golfozással tölteni az idődet.

    A gépek csábításának nehéz ellenállni …Leülhetsz vagy lefekhetsz az edzéshez, és ezt az emberek imádják. Ha nem lenne semmilyen különbség, mindenki a gépeket választaná a szabad súlyokkal szemben. A fenébe, még én is. Csak, hogy van különbség, és nem is kicsi! És éppen ez a lényeg. El kell fogadnod a cáfolhatatlan biológiai tényt, hogy a szabad súlyok a fiziológiai hatásukat tekintve messze felülmúlják a gépeket. Meg kell értened, hogy az edzésre fordított idő túlnyomó részét muszáj elemi szabad súlyos gyakorlatokra fordítanod. Az egy és kétkezes súlyzóval végzett, több ízületet megmozgató alapvető gyakorlatoknak hihetetlenül széles választéka áll rendelkezésedre. Változtathatsz a terpeszen ( a szabad súlyos gyakorlatokat állva szeretjük csinálni ) vagy a fogás szélességen, apró módosításokat végezhetsz bizonyos gyakorlatokat technikáján, változtathatsz a végrehajtás sebességén, az ismétlések gyorsaságán, a mozgástartományon vagy sorozatok közötti pihenőidőn – a variációk száma végtelen. És akkor még nem szóltunk a terhelésről, az edzések gyakoriságáról vagy a gyakorlatok sorrendjéről, pedig ezek is mind-mind változtathatók. Egy olyan aprócska dolog, mint az ismétlések sebességének tudatos változtatása, drasztikusan megváltoztatja az izmokra kifejtett hatást. A változók módosításával az izomrostokat teljesen eltérő módon dolgoztathatod meg. A szabad súlyos edzés végtelen lehetőségeket kínál. Ha találékony, ügyes és eltökélt vagy, bámulatos változatossággal hajthatod végre a hétköznapi egy – és kétkezes súlyzós gyakorlatokat.

    Egy komoly testedzőnek arra kell törekednie, hogy az alaptechnikák rendszeres változtatásával más-más élettani hatásokat váltson ki! Ne hagyd, hogy elkábítsanak a magukat csábosan illegető edzőgépek a kényelmes, párnázott üléseikkel: az ellenállásos tréning csodálatosan tág világában nem egyenrangú minden dolog.

    AZ ELLENÁLLÁSOS TRÉNING AKKOR NYÚJT MAXIMÁLIS EREDMÉNYT, HA KŐKEMÉNYEN MEGIZZASZT. Azok nyafognak és siránkoznak, és azok képtelenek elszakadni a régi, kényelmes, de hatástalan módszerektől, akik  nem gondolják komolyan az edzést. Ők bámulják sóvárogva a fényes edzőgépeket, amelyek csábítóan hívogatják őket: Gyere ide: Ülj rám…Hajts a fejem a párnámra…Tologass és húzogass kényelmesen…Éppen olyan hatékony vagyok, mint azok a csúnya, öreg súlyzórudak és kézi súlyzók…Azok akik engednek a csábításnak, menthetetlenül álomba zuhannak, és nem érik el képességeik, genetikájuk határait. Ezzel szemben azok, akik megtalálják a módját, hogy új technikákkal gazdagítsák a régi iskola szabad súlyos gyakorlatait, a fizikai fejlődés magasabb szintjére juthatnak.

    A VÁLASZTÁS EGYEDÜL A TIÉD!

    További olvasnivaló:

    Read previous post:
    A súlyzós edzés mítoszai

    Az erősítő edzés jól felismert előnyei ellenére még mindig számos hiedelem létezik. Íme a legnépszerűbb félreértések és a tudományos tények....

    Close